Jak się nie wie nic, wierzy się we wszystko - Obiektyw.info

Uwaga! Ciasteczka!

Obiektyw.info stosuje pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce cookies.

Jak się nie wie nic, wierzy się we wszystko

09 sierpień 2017

W ostatnich dniach opublikowano kilka ważnych samorządowych rankingów. Grodzisk Mazowiecki o dziwo w nich nie błyszczy.

 Opublikowane rankingi oparte na faktach, czyli na sprawozdaniach finansowych są podstawowym źródłem wiedzy, a przyjęta metodologia jednakowo traktuje WSZYSTKIE SAMORZĄDY.

  1. Ranking Wspólnoty – „Dochody Jednostek Samorządu Terytorialnego 2016.”

W części opisowej autorzy podkreślają, że w badanym roku bardzo silnie, bo około 15% wzrosły dochody w Gminach. Ten wzrost wynika przede wszystkim z wykonywania nowych zadań związanych z Programem 500+.

Twórcy rankingu zwracają  także uwagę na wydatki inwestycyjne.

„W skali Kraju rok 2016 był kolejnym , gdzie wydatki inwestycyjne były ponad dwa razy niższe niż – i tak marnym roku poprzednim. Poziom inwestycji samorządowych był najniższy od 2005 roku”.

„Wysokość środków unijnych wydanych przez samorządy była ponad cztery razy niższa niż rok wcześniej i sześć razy niższa niż w rekordowym roku 2014”.

Podobna sytuacja była także w gminie Grodzisk Maz. Na inwestycje wydaliśmy tylko 15,4% budżetu, a 84,6% pochłonęły wydatki bieżące
 (o tym  w artykule „Burmistrz uzyskał absolutorium”)

W przytaczanym  rankingu uwzględniono tylko dochody własne
 i otrzymywane subwencje, czyli te pieniądze, które z racji wykonywanych obowiązkowych zadań(np oświatowych) przekazywane są z budżetu Państwa.
Do faktycznie zebranych dochodów dodane zostały kwoty wynikające ze zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Zwolnienia, czy zniżki w  podatkach  uznano za  dochód mieszkańców.
 
Trochę inaczej wygląda to w Grodzisku. W gminie z  uwagi na atrakcyjne stawki podatku rejestrują się duże firmy leasingowe z całej Polski . Wpływy z tytułu podatku od środków transportowych w 2016 roku wyniosły ok. 8 milionów złotych, ale jednocześnie skutki obniżenia górnych stawek podatkowych od środków transportu to ponad
10 milionów złotych.

Te 10 mln w ogólnym zestawieniu zwiększa dochód na jednego mieszkańca Grodziska, ale faktyczne korzyści uzyskują firmy rejestrujące pojazdy na naszym terenie.

Mimo wszystko od prawdziwej samorządowej  arystokracji dzieli nas spory dystans.

43 gminy w Polsce przekroczyło dochód na jednego mieszkańca 5000 zł.

W tej grupie jest siedem gmin wokół Warszawy.

Nadarzyn – 6580, Podkowa Leśna – 6226, Ożarów Maz. – 6207,
Lesznowola – 5995,  Kampinos – 5770,  Michałowice – 5465, Jaktorów – 5135 zł.

Grodzisk Mazowiecki z dochodem 3725 zł. znalazł się na 7 pozycji w kategorii miast powiatowych, ale nie pozycja  jest tu najważniejsza. Istotą jest fakt, że w porównaniu z innymi gminami w wianuszku około warszawskim ten dochód jest stosunkowo mały.
 W kategorii inne miasta Mszczonów zajął 29 pozycję z dochodem 4124zł., Milanówek 30 z dochodem 4078zł.

Drugi bardzo zbliżony do poprzedniego, ale z uwzględnieniem wszystkich dochodów jest ranking GUS.

  1. Dochody gmin za 2016 rok według danych GUS

W zestawieniu GUS wzięto pod uwagę zarówno dochody własne - czyli m.in., wpływy z podatków i opłat oraz udziały w PIT i CIT - ale także subwencję ogólną, dotacje celowe z budżetu państwa, a także środki unijne.

W sprawozdaniu regionalnych izb obrachunkowych (RIO), w którym dokonano analizy budżetów jednostek samorządu terytorialnego, podkreślono, że w 2016 roku średnie dochody gmin w przeliczeniu na mieszkańca - bez miast na prawach powiatu - wzrosły do poziomu

3 944 zł, czyli o 548 zł./ na mieszkańca są wyższe niż w roku poprzednim.

„W większości przypadków (60 proc.) wpływy do budżetu zamknęły się w przedziale 3 000 zł - 4 000 zł. W jednej trzeciej gmin wpływy budżetowe wyniosły od 4000zł do 5000zł. a w 129 najbardziej zamożnych samorządach wynoszą powyżej 5000zł.
Według tych samych szacunków w Warszawie wpływy liczone na jednego mieszkańca wyniosły w zeszłym roku 8 418 zł.


Z raportu wynika, że dynamika wzrostu dochodów wyraźnie przyspieszyła. (Według RIO jest to głównie zasługa dotacji celowych na realizację zadania zleconego „Rodzina 500+).

W ogólnym zestawieniu 2478 gmin Grodzisk Maz. znalazł się na 330 miejscu z dochodem 4546 zł./ na jednego mieszkańca.

W pierwszej setce z dochodem powyżej 5400 zł. mamy osiem gmin
 z bliskiego otoczenia – Podkowa Leśna, Nadarzyn, Lesznowola, Ożarów Maz.,Michałowice, Konstancin Jeziorna, Jaktorów, Błonie.

Wyżej w rankingu jest też Żabia Wola, Mszczonów, Radziejowice, Milanówek.

Rzetelne sprawozdania nie potwierdzają głoszonej przez Włodarzy tezy jakoby Grodzisk należał do najbogatszych samorządów w Polsce, a ogromne pieniądze wydawane od wielu lat na nachalną promocję nie przynoszą mieszkańcom konkretnych, namacalnych efektów. Jedynie  wysokie miejsce zajęliśmy w rankingu – Dodatnie saldo migracji.


 Gdzie tkwi problem? Dlaczego mimo działających wielu firm dochody na jednego mieszkańca nie są zadawalające?

Pozostawiam swoją ocenę do opinii czytelników.

 

Alicja Pytlińska - radna

 

Dodaj komentarz

Tu wpisz imię lub nick (obowiązkowe)

Kod antyspamowy Kod literowo-cyfrowy. Wpisz go do pola poniżej. Jeśli jest nieczytelny, naciśnij przycisk "Odśwież"
Odśwież

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Maksymalna długość komentarza to 2000 znaków.
Jeśli zauważyłeś komentarz niezgodny z regulaminem - kliknij przycisk "Zgłoś administratorowi".

Komentarze  

+13 # m 2017-08-11 10:22
Wielu prezydentów, burmistrzów i wójtów podniosło kwoty na tzw promocje miast i gmin. Z tych pieniędzy sponsorują różne miejscowe organizacje, w podzięce za "kasę" działacze miejscowych organizacji wychwalają włodarzy pod niebiosa razem z częścią księży. Następnym twardym elektoratem są zatrudniani pracownicy, którzy boją się utraty pracy po odejściu włodarza z urzędu. Dodatkowym bodżcem sa wynagrodzenia, premie i nagrody - kto płaci np. nauczycielom ? Dzięki pieniądzom z podatków włodarze faworyzują od dawna tych którzy będą robili wszystko aby nadal mieć profity. Tak prowadzona polityka w wielu miastach od bardzo wielu lat jest skuteczna. Obywatele tak naprawdę się nie liczą ponieważ pieniądze to władza. Radni powinni np. co 6 m-cy mieć wspólne spotkania z wyborcami i odpowiadać na zadawane pytania np. dlaczego tak a nie inaczej głosowali - dlaczego brak takich spotkań ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj komentarz | Zgłoś administratorowi
+12 # cx 2017-08-11 15:25
mieszkańcom też chyba nie zależy. Nie interesują się. Od czasu do czasu jakiś" festyn" a poza tym żyją swoim życiem. Dopiero jak problem ich dotyczy to larum a w pojedynkę i tak nic nie osiągną.
Jak komuś pod domem budują prawie obwodnice to ok , ale jakmnieto awantura, a tu trzeba zjednoczyć sily i otwarcie powiedzieć , że mieszkańcy muszą wiedzieć co i kiedy powstanie, żetakie , że brak planowania skutkuje protestami.
Rankingi to kit żeby zamknąć gęby krytykującym
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj komentarz | Zgłoś administratorowi
+9 # de 2017-08-10 11:06
ponieważ w Grodzisku obniżono stawki podatkowe to tu firmy leasingowe rejestrują samochody!! Ok ale w ten sposób państwo polskie traci. Czy to w porządku?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj komentarz | Zgłoś administratorowi
+8 # do #de 2017-08-10 12:18
Dobre pytanie. Tracą przede wszystkim inne samorządy w których firmy leasingowe mają swoje bazy, a budżet Państwa też.
Zyskuje Grodzisk ma większe dochody na jednego mieszkańca i 330 pozycję w rankingu. Bez tych 10milionów wirtualnych dochodów byłby znacznie niżej.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj komentarz | Zgłoś administratorowi
+15 # Noooo 2017-08-10 08:22
W czołówce rankingu migracji, bo burmistrz daje takie warunki deweloperom jakich nigdzie nie mają. Nie martwią się o nic tylko budują tanie slumsopodobne domy w cenie mieszkań, nie zapewniająć dojazdu czy oświetlenia . To da gmina prędzej czy później. Grodzis zabudowywany bezładnie i zakorkowany. A burmistrz sie cieszy tylko nie wiem z czego.
Z tego, że nasze miasto to sypialnia Warszawy? Co to nam da oprócz korków i innych uciążliwości.
Jedyny zysk to w kieszeniach niektórych !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj komentarz | Zgłoś administratorowi
-11 # Brawo 2017-08-10 00:12
Udało się Pani udowodnić, że mieszkańcy Grodziska zarabiają mniej niż w wielu innych gmina. A co proponuje z tym Pani zrobić. Proszę nie pisać, że nic Pani nie może, bo o tym już wiedzą wszyscy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj komentarz | Zgłoś administratorowi
+5 # Podpowiem 2017-08-10 01:17
Poziom komentarza powala,ale podpowiem co może radny. Może po pierwsze zawnioskować o podwyżkę dla burmistrza, sekretarza, skarbnika gminy i paru jeszcze pociotków. W drugiej kolejności wybrać się do firm i zażądać podwyżek dla pracowników, a na koniec poprosić o zadośćuczynienie dla siebie. Jaki komentarz taka podpowiedź.
Pan tak na poważnie - w Grodzisku zarabia się mniej, naprawdę?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj komentarz | Zgłoś administratorowi
+19 # Darek 2017-08-10 08:13
W pojedynke nic nie może. Rada jest słaba pod każdym względem. Nie są decyzyjni. Nawet przewodnicząca rady nie decyduje o niczym. To wstyd taki brak samodzielności rady- to mają być nasi przedstawiciele we wladzach?
Od lat słyszymy o nagrodach dla gminy tylko za co? Za powierzchowny obrazek?
Na dobre życie mieszkańcy sami zapracowują. Władze gminy nie potrafią zapewnić podstaw czyli : miejsca w przedszkolach, szkołach, nie potrafią wybudować obwodnicy i od 20 lat mamy zakorkowane miasto. Ulice i ich stan to porażka. Rozwój Grodziska stanął. Co mi tam biblioteko- mediateka czy planowana hala sportowo- widowiskowa. Nie chce na to płacić. Nasza gmina na czele z burmistrzem to taka " samochwała" . Dadzą reklame w telewizji i sie cieszą.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj komentarz | Zgłoś administratorowi
-3 # Radna-bezradna 2017-08-10 12:24
To co piszecie jest nieprawdą. Czytałam ostatnio, że w Milanówku jest opozycyjna radna Janina Moława, który wykazuje się codzień niebywałą aktywnością. Potrafi celnie punktować burmistrza i radnych. Jest zupełnym przeciwieństwem bezradnej Alicji Pytlińskiej, która całą karięrę samorządowa nic nie może. Proszę spojrzeć za miedzę i się zainspirować.
Proszę mi jeszcze powiedzieć jaki wpływ na zarobki mieszkańców ma włądza gminy czy rada?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj komentarz | Zgłoś administratorowi
+13 # Maria 2017-08-10 13:17
Rada Miejska to 21 radnych. Moze tak dla równowagi warto wskazać przykłady aktywności pozostałych dwudziestu. Czy nie ogranicza się ona do interpelacji o "dziurach" w chodniku we własnym okręgu, zeby zapewnić sobie wybór na kolejna kadencję? Wszak guru GB spod ziemi wygrzebie potrzebne fundusze, żeby JEGO (spolegliwy) człowiek znalazł się w Radzie. A gdzie wizja zrównoważonego rozwoju miasta? W głowie przewodniczacej bardzo ważnej Komisji Gospodarki Gminnej -radnej Śliwińskiej, non stop przepraszajacej burmistrza za kazde głosniejsze westchnięcie? Aktywność radnych ugrupowania burmistrza ogranicza się jedynie do podniesienia łapek w odpowiednim momencie. Kto oprócz Pytlińskiej pokusił się o pisemną publiczną analizę czegokolwiek co wiąże się z Grodziskiem? Dlaczego żaden z radnych, jesli założyć. że AP pisze bzdury nie podejmuje z nią polemiki? Bezradna? To wolę taką "bezradną" niż wszystkich pozostałych, łapczywie spijających każde słowo z ust genialnego burmistrza.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj komentarz | Zgłoś administratorowi
+7 # janek 2017-08-10 14:41
zdecydowanie popieram tę wypowiedź. Oby więcej takich jak p. Pytlińska. Leniwi radni, patrzący tylko na swoje okręgi i to nie w całości. Zero aktywności bo i zero wiedzy. O tak, koniecznie przyjrzyjcie się radnym i ich zaangażowaniu. Interpelacje ? Ważne jest działanie , odwaga mówienia o naszych potrzebach. Czy radni nic nie dostrzegają, czy nie chcą widzieć?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj komentarz | Zgłoś administratorowi
0 # Józef 2018-03-15 14:12
Radna Pytlińska była przewodniczącą rady z Ziemi Grodziskiej. Teraz kandyduje z Grodziszczan, w ten sposób Pan Burmistrz nie ma nad sobą zarzutu, że cała rada składa się z Ziemi Grodziskiej. Proste, prawda? Atrapa opozycji, ludzie łykają jak pelikany.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj komentarz | Zgłoś administratorowi
+1 # m 2017-08-11 10:26
A co ty proponujesz ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj komentarz | Zgłoś administratorowi
+16 # Piszcie 2017-08-09 20:12
My mamy w Grodzisku " samorządową arystokrakcje" i ma się ona całkiem nieźle. Przez te 20 lat wzbogacili się porządnie, głowy do góry co to nie oni.
Do prawdziwej arystokracji brakuje obycia, kultury itp a pieniądze to nie wszystko
Od lat mówi sie o sukcesachGrodziska ale mnie te sukcesy nie cieszą . Perły i dyplomy dla burmistrza a my po dziurawych , nieoświetlonych ulicach chodzimy , jeździmy. Wnuki miejsc w przedszkolu nie mają i takie to cuda w tym mieście.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj komentarz | Zgłoś administratorowi
+13 # Jaro 2017-08-09 15:48
Rzeczywistość jest już inna...
Tak, życie codzienne w gminie nie wygląda jak na filmach promujących gminę.
Wydatki są , ale nie na to co najpilniej potrzeba mieszkańcom.
Wszystko kręci się wokół PR Naj Burmistrza.
Mediateka, hala sportowa, stawy itp są potrzebne ale nie teraz.Teraz potrzebne są żłobki szkoły ,przedszkola, drogi, kanalizacja itp Tych inwestycji nie ma.
Stoimy w korkach, nie mamy gdzie zaparkować.
Przejazd przez miasto jest męczarnią.
Ważne że buduje się dla developerów.
Im sprzyja się najbardziej, zapominając o bolączkach mieszkańców i o dziwo, radni to zatwierdzają.
Kogo oni reprezentują i w czyim interesie działają ???
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj komentarz | Zgłoś administratorowi
+11 # m 2017-08-09 16:46
Czemu się dziwisz skoro przewodniczącą komisji gospodarki jest emerytowana nuczycielka jęz. rosyjskiego. Większość w radzie to nauczyciele, Burmistrzowie to też byli nauczyciele. Skoro mieszkańcy ich wybierają to znaczy, że nikt nie jest lepszy od nich.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj komentarz | Zgłoś administratorowi
+10 # aa 2017-08-10 08:28
A czy przewodnicząca tej ważnej w końcu komisji nie może wstać i na sesji powiedzieć , że nie godzimy się na takie decyzje. Przydałaby sie jakaś konkretna wypowiedź o potrzebach.
Z drugiej strony dla części osób cel bycia w radzie to może te pieniadze ( dieta coś koło 1000 to polowa emerytury a wysiłek żaden)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj komentarz | Zgłoś administratorowi
+8 # m 2017-08-09 15:03
Grodzisk dlatego tak stoi ponieważ ogromne pieniądze wydaje na budowę obwodnicy i parków rozrywki.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj komentarz | Zgłoś administratorowi
+15 # Obserwator 2017-08-09 14:10
Super artykuł, należą się brawa dla Autorki. Celnie opisuje stan rzeczy i pyta: jeśli jesteśmy tak bogaci (jak głoszą włodarze), to dlaczego jesteśmy tak biedni (jak pokazują dane finansowe). Autorka wykłada kawę na ławę. Ta niby bogata gmina to zasłona dymna dla działań, które nie przynoszą korzyści mieszkańcom, a zwiększają niedogodności życia codziennego.qvpe4
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj komentarz | Zgłoś administratorowi
+11 # Zgoda 2017-08-09 22:43
Z tą zasłoną dymną trafione w "10". Ludziom mówi się, że jesteśmy bogaci, to na propagandę możemy wydawać. I wydajemy na filmy, plakaty, spotkania, wycieczki, potańcówki dla elektoratu. Wszyscy są zadowoleni, co z tych darowizn korzystają. Burmistrz jako naczelnik bogatej gminy też z przywilejów może korzystać do woli. Rzeczywistość jak czytam odbiega od propagandy a masowe budowanie szeregowców dochodu nie zwiększy.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Zacytuj komentarz | Zgłoś administratorowi
Top