Czas poznać parametry opisujące jakość powietrza, którym oddychamy.
Zagrożenie pyłem zawieszonym w powietrzu opisywane jest głównie dwoma wskaźnikami PM2,5 oraz PM10 (PM to skrót od angielskich słów Particulate Matter).
Wskaźnik PM2,5 opisuje zawartość cząstek o średnicy mniejszej niż 2,5 µm. Pył PM2,5 składa się z cząstek stałych i ciekłych zawieszonych w powietrzu. Jest to mieszanina substancji organicznych i nieorganicznych; może zawierać: metale ciężkie oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne w tym dioksyny. Pył zawieszony w powietrzu utrudnia wymianę gazową, podrażnia naskórek i śluzówkę. Cząstki o takim rozmiarze przenikają do krwioobiegu człowieka. Powodują wzrost ilości zachorowań na choroby układu krążenia i dróg oddechowych. Wynikiem ich działania są choroby serca, rak płuc, rak gardła i krtani. Każde stężenie pyłu PM2,5 oddziałowuje niekorzystnie na zdrowie ludzkie.
Stężenia pyłu PM2,5 określone przez Światową Organizację Zdrowia WHO:
- dopuszczalne stężenie średnie 24-godzinne 25 µg/m3 (wartość 25 µg/m3może być osiągnięta nie częściej niż przez 3 dni w roku)
- dopuszczalne stężenie średnie roczne 10 µg/m3
W Polsce dopuszczalne stężenie średnie roczne określone jest na poziomie 25 µg/m3 z poziomem docelowym od stycznia 2020 roku obniżonym do wartości 20 µg/m3.
Nikt w Polsce nie określił dopuszczalnego stężenia średniego 24-godzinnego (mimo złożonych interpelacji poselskich). Stężenie alarmowe w Polsce dla pyłu zawieszonego PM10 zostało określone na poziomie 300 µg/m3. Nie mamy określonego poziomu informowania społeczeństwa ani poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM2,5 . Dyrektywa 2008/50/EC nie narzuca państwom członkowskim Unii Europejskiej obowiązku ustanawiania poziomów dla pyłów zawieszonych. Przyjęcie odpowiednich poziomów informowania i alarmowych jest niezmiernie ważne dla zdrowia obywateli naszego kraju.
Na portalach Inspekcji Ochrony Środowiska GIOŚ i WIOŚ odnaleźć można informację o stężeniu pyłuPM2,5. Najbliżej nas, w Warszawie, są tylko dwie stacje automatyczne, monitorujące stężenie pyłu PM2,5 zlokalizowane przy ulicach Niepodległości i Wokalnej. Aktualne wartości stężeń pyłów dostępne są pod adresem: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/maps/measuringstation lub pod adresem: http://powietrze.zm.org.pl.
Stacje GIOŚ
Polacy chcą wiedzieć, jakim powietrzem oddychają i budują swoje własne stacje monitoringu. W ten sposób powstają „konkurencyjne” dla Inspektoratu Środowiska pojedyncze stacje i całe sieci, dzięki którym, każdy może odczytać i porównać stężenia pyłów. Prywatne stacje pomiarowe nie przechodzą corocznego wzorcowanie a wyniki obarczone są błędami trudnym do oszacowania.
Bardzo duży zasięg ma prywatna, globalna sieć czujników LookO2,oparta o precyzyjne czujniki laserowe Plantower PMS5003 wykonujące pomiar stężenia pyłów:PM1, PM2,5 i PM10. Specyfikacja parametrów LookO2 podaje dokładność pomiaru 50% dla cząstek o rozmiarze do 0,3 µm i 98% dla cząstek większych niż 0,5 µm jednakpodczas występowania mgły czujnik może wskazywać odchylenia od rzeczywistego pomiaru (pokazując większe stężenie pyłu - co nie musi być prawdą) ze względu na to, że "widzi" drobiny wilgoci↔mgły. Aktualne wartości stężeń pyłów udostępniane są pod adresem: http://www.looko2.com/heatmap.php.
Stacje LookO2
Kolejna sieć monitoringu zanieczyszczeń powietrza budowana jest przez polską spółkę Airly. W budowie sieci uczestniczą inwestorzy prywatni, jak również gminy i miasta. Spółce udało się pozyskać na ten cel fundusze unijne w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Mapa z aktualnymi wynikami pomiarów zanieczyszczeń przedstawiona jest pod adresem: http://map.airly.eu/pl/.
Stacje Airly
Dzięki polskiej aplikacji Kanarek napisanej dla systemu operacyjnego Android, możemy sprawdzić jakości powietrza w polskich miastach. Aplikacja pobiera dane ze stacji monitorujących parametry powietrza: GIOŚ, LookO2 i Airly, automatycznie odnajdując stacje najbliższe naszej lokalizacji.
Sławomir Bułajewski
ciąg dalszy nastąpi...
Komentarze
is time consuming and boring. But did you know that there is a tool
that allows you to create new posts using existing content (from article directories or other blogs
from your niche)? And it does it very well. The new
articles are high quality and pass the copyscape test.
You should try miftolo's tools
Look at my weblog ... BerniceJuicy: https://SabinaSee.wix.com
http://www.eea.europa.eu/themes/air/air-quality-index
Na interaktywnej mapie można śledzić aktualną jakość powietrza dla poszczególnych stacji, z uwzględnieniem stężenia pięciu najważniejszych rodzajów zanieczyszczeń mających szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi oraz na środowisko: pyłu drobnego PM2,5 i PM10, ozonu w warstwie przyziemnej (O3), dwutlenku azotu (NO2) i dwutlenku siarki (SO2). Na mapie wyświetlana jest ogólna ocena dla każdej stacji monitorującej, oznaczonej kolorową kropką, odpowiadająca najwyższemu stężeniu dowolnej z pięciu substancji zanieczyszczających. Tak zdefiniowany został europejski wskaźnik jakości powietrza European Air Quality Index umożliwiający sprawdzenie na bieżąco jakoś powietrza w europejskich miastach i regionach. W przypadku Polski brane są pod uwagę jedynie stanowiska pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Zamieszczony dziś zrzut interaktywnej mapy EEA pokazuje Polskę jako kraj z dużym problemem jakości powietrza którym oddychamy.
SLO nr 5 w Milanówku skorzystało z rozwiązania, które do chwili obecnej nie uzyskało statusu globalnego dla obszaru Polski.
Jako rodowity mieszkaniec Milanówka jestem dumny, że w moim mieście powstały 3 stacje pomiarowe......
Pierwsze komunikaty o PM2.5 i PM10 były już miesiąc temu, więc gratuluję refleksu.
Najbliższe automatyczne stacje WIOŚ mierzące PM2,5 są w Żyrardowie i Piastowie. Wystarczyło na mapkę zobaczyć, ale to chyba za duże wyzwanie... Są też prywatne stacje znacznie bliżej, ale pewnie znalezienie ich wymagałoby wykonania porządnej roboty
Przesłany do opublikowania w OBIEKTYW.info artykuł posiadał zrzuty mapek sieci pomiarowych GIOŚ, LookO2 i Airly, jednak nie zostały one zamieszczone. Administrator obiecał, że naprawi ten błąd.