Mapy i plany

Migotanie przedsionków

Email
Moja mama ma 75 lat i nadciśnienie. Od kilku tygodni zaczęły puchnąć jej nogi, pojawiła się "męczliwość" i szybkie bicie serca. Lekarz rodzinny stwierdził migotanie przedsionków i skierował mamę do szpitala, ale nie poszła, bo bardzo boi się zabiegu zwanego kardiowersją i leków „rozrzedzających krew”. Poza tym, po zmianie leków czuje się lepiej; oddała dużo moczu i obrzęki i zmęczenie ustąpiły, tylko serce nadal bije nierówno. Czy pobyt w szpitalu jest konieczny? Czy można uniknąć brania leków zmniejszających krzepliwość?


Porad kardiologicznych udziela
Joanna Rezler

– kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych II°, członek Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC).
Od ukończenia w 1988 roku Akademii Medycznej w Warszawie, pracownik Kliniki Kardiologii w Szpitalu Grochowskim.

Praktyka prywatna (EKG, ECHO, wizyty):
LECZNICA „LIFEMED”
Grodzisk Mazowiecki, ul. 1 Maja 15, tel.: 755 73 11Nowe leki, prawdopodobnie moczopędne, spowodowały tylko ustąpienie objawów niewydolności serca, ale nie zlikwidowały jej przyczyny. Migotanie przedsionków jest jedną z najczęstszych arytmii u osób starszych. Obecność choroby serca – w tym wypadku nadciśnienia – zwiększa ryzyko wystąpienia migotania.

W tej arytmii przedsionki serca nie kurczą się równomiernie, tylko chaotycznie drgają, co powoduję, że „wydajność” serca spada o około 30% (efekt: męczliwość i obrzęki). Ponadto, przepływ krwi w przedsionkach jest wtedy bardzo wolny (efekt: zwiększenie krzepliwości krwi i pojawienie się skrzeplin przy ścianach przedsionków).

Najlepszą metodą leczenia jest przywrócenie prawidłowego rytmu serca, zwanego rytmem zatokowym. Bezpiecznie można to zrobić tylko w szpitalu podając silne leki antyarytmiczne, lub stosując prąd elektryczny o odpowiednio dobranej energii (oczywiście w znieczuleniu ogólnym, trwającym ok. 5 minut).

Niestety, w przypadku migotania przedsionków trwającego kilka tygodni istnieje ryzyko, że w sercu już powstały przyścienne skrzepliny, które po umiarowieniu, gdy przedsionki znowu kurczą się mocno, mogą się urwać i płynąc z prądem krwi spowodować udar niedokrwienny mózgu. Z tego powodu przed umiarowieniem przyjmuje się przynajmniej przez 3 tygodnie leki obniżające krzepliwość (początkowo zastrzyki podskórne, potem doustnie).

W przypadku Pani Mamy występują aż 3 czynniki zwiększające ryzyko udaru mózgu: nadciśnienie, wiek, objawy niewydolności serca (obrzęki). Korzyści wynikające ze stosowania leków „ rozrzedzających krew” u takich chorych (czyli zapobieganie udarom mózgu) są większe niż potencjalne powikłania (głównie krwawienia). U opisywanej pacjentki jest też wskazane kontynuowanie leczenia przeciwkrzepliwego po powrocie prawidłowego rytmu serca, gdyż istnieje wysokie ryzyko nawrotu arytmii.

Czynniki zwiększające ryzyko nawrotu, to w jej przypadku: płeć żeńska, wiek powyżej 55 lat, nadciśnienie. W ocenie czynników ryzyka należy też uwzględnić wielkość lewego przedsionka (będzie oceniona w badaniu echokardiograficznym przed umiarowieniem). Im większy przedsionek tym trudniej przywrócić prawidłowy rytm serca i tym większe ryzyko nawrotu migotania.

Kontrolowane prawidłowo leczenie „rozrzedzające krew” jest bezpieczne. Monitorowanie leczenia polega na ocenie „stopnia rozrzedzenia krwi”. Parametr oceniany w pobieranej krwi nazywa się INR i u pacjentów z migotaniem przedsionków powinien wynosić pomiędzy 2 a 3 ( u osób zdrowych, bez leków 0,8-1,2).

Joanna Rezler, kardiolog
ekspert OBIEKTYW.info
Email
Obiektyw.info zaprasza:
W najbliższym czasie:

Jesienny cykl spotkań popularyzatorskich wokół osoby i twórczości Chełmońskiego "Poza ramą"

Chełmoński w naturze - inspiracje przyrodnicze w twórczości Józefa Chełmońskiego

piątek 24 października godz. 18.00

Miejsce: Willa Radogoszcz

Spotkania Geograficzne i Akademia Dokumentu 2014/2015

Zapraszamy serdecznie na inauguracyjną projekcję filmową w najbliższy piątek 24.10.2014 o godzinie 19.00

KRAINA SZCZĘŚCIA
reż. Thomas Balmes, Francja/Finlandia, 2013

O filmie:
Kraina szczęścia istnieje naprawdę... Wbrew pozorom nie jest nią ani przepiękna, słoneczna wyspa na Pacyfiku, ani żaden wysoko uprzemysłowiony kraj płynący ropą. Jest nią Bhutan- słabo rozwinięty kraj położony wysoko w Himalajach, w którym niewolnictwo zniesiono w 1956, a zgodę na wprowadzenie internetu król Jigme Singye Wangchuck wydał w 1999 roku. A jednak właśnie w tym buddyjskim kraju stworzono Wskaźnik Szczęścia Narodowego (Gross National Happiness – GNH), a miernikiem sukcesu jest równowaga pomiędzy wzrostem gospodarczym, pozostającym w zgodzie ze środowiskiem naturalnym a zadowoleniem społeczeństwa, szanującego tradycję i kulturę. Wspaniale sfilmowaną opowieść o „Krainie szczęścia” zawdzięczamy Thomasowi Balmesowi... (Film wybrała Ewa Biegańska)

Zapraszamy serdecznie w jesienny wieczór do budynku SLO Nr 5 w Milanówku przy ul.Fiderkiewicza 41
Wstęp wolny!

Więcej informacji, pełny opis filmu i harmonogram spotkań na cały rok: www.slo5.edu.pl

Organizator:
Społeczne Liceum Ogólnokształcące Nr 5 w Milanówku
Społeczne Towarzystwo Oświatowe w Milanówku

Współpraca:
Against Grawity
Milanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Publiczne Ognisko Plastyczne
im. Jana Skotnickiego w Grodzisku Mazowieckim
zaprasza na

wernisaż wystawy poplenerowej

"Krasnobród 2014"

24 października 2014, godz. 19.00

Teatr Letni MCK, ul. Kościelna 3, Milanówek 

Wstęp wolny. Zapraszamy!

25 października (sobota) godz. 19:00

NOK! TALENT SHOW - program kabaretowy

w wykonaniu Mieszkańców Gminy Nadarzyn

Koncepcja, reżyseria i kostiumy – Kamila Michalska

Scenariusz – Kamila Michalska, Anna Balsam, Katarzyna Akram, Dorota Suwalska

Opracowanie muzyczne – Marek Rejnowicz

Wstęp wolny!!!

Nadarzyński Ośrodek Kultury, Pl. Poniatowskiego 42, www.nok.pl

 

Polub nas na Facebook!