Mapy i plany

Migotanie przedsionków

Email
Moja mama ma 75 lat i nadciśnienie. Od kilku tygodni zaczęły puchnąć jej nogi, pojawiła się "męczliwość" i szybkie bicie serca. Lekarz rodzinny stwierdził migotanie przedsionków i skierował mamę do szpitala, ale nie poszła, bo bardzo boi się zabiegu zwanego kardiowersją i leków „rozrzedzających krew”. Poza tym, po zmianie leków czuje się lepiej; oddała dużo moczu i obrzęki i zmęczenie ustąpiły, tylko serce nadal bije nierówno. Czy pobyt w szpitalu jest konieczny? Czy można uniknąć brania leków zmniejszających krzepliwość?


Porad kardiologicznych udziela
Joanna Rezler

– kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych II°, członek Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC).
Od ukończenia w 1988 roku Akademii Medycznej w Warszawie, pracownik Kliniki Kardiologii w Szpitalu Grochowskim.

Praktyka prywatna (EKG, ECHO, wizyty):
LECZNICA „LIFEMED”
Grodzisk Mazowiecki, ul. 1 Maja 15, tel.: 755 73 11Nowe leki, prawdopodobnie moczopędne, spowodowały tylko ustąpienie objawów niewydolności serca, ale nie zlikwidowały jej przyczyny. Migotanie przedsionków jest jedną z najczęstszych arytmii u osób starszych. Obecność choroby serca – w tym wypadku nadciśnienia – zwiększa ryzyko wystąpienia migotania.

W tej arytmii przedsionki serca nie kurczą się równomiernie, tylko chaotycznie drgają, co powoduję, że „wydajność” serca spada o około 30% (efekt: męczliwość i obrzęki). Ponadto, przepływ krwi w przedsionkach jest wtedy bardzo wolny (efekt: zwiększenie krzepliwości krwi i pojawienie się skrzeplin przy ścianach przedsionków).

Najlepszą metodą leczenia jest przywrócenie prawidłowego rytmu serca, zwanego rytmem zatokowym. Bezpiecznie można to zrobić tylko w szpitalu podając silne leki antyarytmiczne, lub stosując prąd elektryczny o odpowiednio dobranej energii (oczywiście w znieczuleniu ogólnym, trwającym ok. 5 minut).

Niestety, w przypadku migotania przedsionków trwającego kilka tygodni istnieje ryzyko, że w sercu już powstały przyścienne skrzepliny, które po umiarowieniu, gdy przedsionki znowu kurczą się mocno, mogą się urwać i płynąc z prądem krwi spowodować udar niedokrwienny mózgu. Z tego powodu przed umiarowieniem przyjmuje się przynajmniej przez 3 tygodnie leki obniżające krzepliwość (początkowo zastrzyki podskórne, potem doustnie).

W przypadku Pani Mamy występują aż 3 czynniki zwiększające ryzyko udaru mózgu: nadciśnienie, wiek, objawy niewydolności serca (obrzęki). Korzyści wynikające ze stosowania leków „ rozrzedzających krew” u takich chorych (czyli zapobieganie udarom mózgu) są większe niż potencjalne powikłania (głównie krwawienia). U opisywanej pacjentki jest też wskazane kontynuowanie leczenia przeciwkrzepliwego po powrocie prawidłowego rytmu serca, gdyż istnieje wysokie ryzyko nawrotu arytmii.

Czynniki zwiększające ryzyko nawrotu, to w jej przypadku: płeć żeńska, wiek powyżej 55 lat, nadciśnienie. W ocenie czynników ryzyka należy też uwzględnić wielkość lewego przedsionka (będzie oceniona w badaniu echokardiograficznym przed umiarowieniem). Im większy przedsionek tym trudniej przywrócić prawidłowy rytm serca i tym większe ryzyko nawrotu migotania.

Kontrolowane prawidłowo leczenie „rozrzedzające krew” jest bezpieczne. Monitorowanie leczenia polega na ocenie „stopnia rozrzedzenia krwi”. Parametr oceniany w pobieranej krwi nazywa się INR i u pacjentów z migotaniem przedsionków powinien wynosić pomiędzy 2 a 3 ( u osób zdrowych, bez leków 0,8-1,2).

Joanna Rezler, kardiolog
ekspert OBIEKTYW.info
Email
Obiektyw.info zaprasza:
W najbliższym czasie:

19 października 2014
godzina 17.00
Czym jest dla mnie Stawisko dzisiaj?
mówią Janusz Drzewucki i Eustachy Rylski

Johann Sebastian Bach – Partita E-dur, Gawot
Francesco Saverio Geminiani – Affettuoso, Giga
Georg Friedrich Händel – Passacaglia
Fryderyk Chopin – Mazurek e-moll op. 17 nr 2,
Scherzo b-moll op. 31
Henryk Wieniawski – Polonez D-dur op. 4
Piotr Czajkowski – Pezzo capriccioso op. 62
Ignacy Jan Paderewski – Melodia op. 3

Wykonawcy
Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce
Bartłomiej Kominek – fortepian
Tomasz Strahl – wiolonczela

CZUWAJ!

W imieniu Harcerskiego Klubu Ratowniczego Hufca ZHP im. L. Teligi oraz Komendy Hufca ZHP Grodzisk Maz. chciałbym serdecznie zaprosić Państwa na II Hufcowe Manewry Ratownicze Harcerskiego Klubu Ratowniczego Grodzisk Mazowiecki. Jest to już druga taka inicjatywa oraz impreza w naszej gminie skierowana tym razem zarówno do dzieci, młodzieży i dorosłych mająca na celu :
- wzrost poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa wśród wolontariuszy organizacji zajmujących się pierwszą pomocą;
- popularyzacja profilaktyki przeciwpożarowej i ochrony środowiska w miejscu zamieszkania, nauki i pracy;
- rozwijanie wśród dzieci i młodzieży zachowań opartych na humanitarnych normach moralnych, w tym nawyków udzielania pierwszej pomocy w czasie nagłego zagrożenia życia, zdrowia oraz zagrożenia środowiska i mienia;
- upowszechnianie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych wiedzy o działalności Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Pogotowiu Ratunkowym i innych podmiotach realizujących działania ratownicze lub działających na rzecz ochrony ludności;
 -kształtowanie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych świadomości w zakresie ich roli w budowaniu powszechnego bezpieczeństwa oraz praw i zobowiązań wobec poszkodowanych i zagrożonych ludzi;
- zacieśnianie współpracy z wolontariuszami – ratownikami w ramach zintegrowanego systemu ratownictwa;
- kształtowanie pozytywnego wizerunku Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Pogotowia Ratunkowego.

Dodatkowo dorośli będą mogli bezpłatnie dokonać pomiaru ciśnienia oraz rozwiać wszelkie wątpliwości związane z pierwszą pomocą i ratownictwem medycznym.

Manewry odbędą się w dniu 20.09.14r. (sobota) i rozpoczną się o godz. 8.30 na dziedzińcu Komendy Hufca ZHP  im.L. Teligi , która znajduje się przy ul. Sowińskiego 11 w Grodzisku Mazowieckim. Później (od około godz. 9.00 do godz. 15.30) będziemy stacjonować w Komendzie Hufca ZHP im. L. Teligi w Grodzisku Maz. przy ul. Sowińskiego 11.

Manewry zostały objęte honorowym patronatem przez Pana Grzegorza Benedykcińskiego - Burmistrza Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki, przez Pana Marka Wierzbickiego - Starostę Powiatu Grodziskiego, przez Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim oraz przez Galerię Etnograficzną Willa Radogoszcz.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy do bliższego poznania się z pierwszą pomocą i ratownictwem przedmedycznym !

Z harcerskim pozdrowieniem,

CZUWAJ !

pwd.Adrian Pacholczyk
Szef HKR Grodzisk Mazowiecki
Hufca ZHP im. L. Teligi w Grodzisku
Mazowickim

Jesienny Konkurs Ekologiczny

20 września 2014 r.
godz. 9.30

W trakcie złazu turystycznego „Babie Lato”

Powiatowe Zawody Wrotkarskie

20 września 2014 r.
godz. 10:00

Zespołu Szkół nr 2 im.  gen. J. Bema, 
Wójtowska 3, 05-822 Milanówek (boisko)

Rodzinny Piknik Naukowy to propozycja Stowarzyszenia Europa i My na spędzenie ostatniej soboty tego lata. Eksperymenty fizyczne i chemiczne, planetarium astronomiczne, obserwacja dziennego nieba przez teleskopy słoneczne, zabawa na żyroskopie, pokazy robotów i modeli  samolotów, to tylko niektóre z licznych atrakcji wydarzenia. Spragnionych nauki podanej w ciekawy i niekonwencjonalny sposób organizatorzy zapraszają 20 września w godzinach 10:00-16:00 do Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim

(Szczególnie zapraszamy na pokaz filmu „Grawitacja” , który będzie poprzedzony krótkim wykładem na temat życia codziennego na stacji kosmicznej pracownika Centrum Badań Kosmicznych).

 Wolontariusze do pomocy w organizacji Pikniku Naukowego pilnie poszukiwani!

W związku z organizacją Rodzinnego Pikniku Naukowego pilnie poszukujemy wolontariuszy do pomocy w przygotowaniach Pikniku. Przyjdź na spotkanie informacyjne, jeżeli

- masz w sobie chęć działania w zespole

- chcesz rozwijać swoje umiejętności pedagogiczne i organizacyjne

- lubisz pracę na wysokich obrotach i nie ma dla Ciebie rzeczy niemożliwych

- jesteś samodzielny i lubisz nowe wyzwania

Spotkanie informacyjne: 17 września 2014 roku, godzina 16:00-17:00 w sali nr 27 na I piętrze, Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim, ul. Spółdzielcza 9.

Złaz turystyczny .. Babie Lato" po raz pierwszy zorganizowano z inicjatywy Grodziskich Krajoznawców w 1969 roku. Na kilku trasach powiatu grodziskiego wędrowała młodzież szkolna do Kuklówki, aby wziąć udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Józefa Chełmońskiego.

Złaz przyjął nazwę od znanego obrazu "Babie Lato" i propaguje życie i twórczość wielkiego malarza Józefa Chełmońskiego. Organizowany jest przez Grodziski Klub Żeglarski "Czysty Wiatr" przy współpracy Szkoły Podstawowej im. Józefa Chełmońskiego w Kuklówce. Złazy odbywają się tradycyjnie w trzecią sobotę września, a w tym roku przypada 45- lecie złazu ,Babie Lato". Trasy złazu noszą nazwy obrazów Józefa Chełmońskiego, jest ich co roku pięć. Na zakończenie każdej z nich odbywają się konkursy: piosenki turystycznej, krajoznawczy, wiedzy o Józefie Chełmońskim, plener malarski oraz fotograficzny.

Miejsce: Boisko przy Szkole Podstawowej im. J. Chełmońskiego w Kukłówce

VII Integracyjny Turniej Najmłodszych

22 - 26 września 2014 r.

Zespół Szkół  im. H. Szczerkowskiego w Grodzisku Maz

Polub nas na Facebook!