Mapy i plany

Migotanie przedsionków

Email
Moja mama ma 75 lat i nadciśnienie. Od kilku tygodni zaczęły puchnąć jej nogi, pojawiła się "męczliwość" i szybkie bicie serca. Lekarz rodzinny stwierdził migotanie przedsionków i skierował mamę do szpitala, ale nie poszła, bo bardzo boi się zabiegu zwanego kardiowersją i leków „rozrzedzających krew”. Poza tym, po zmianie leków czuje się lepiej; oddała dużo moczu i obrzęki i zmęczenie ustąpiły, tylko serce nadal bije nierówno. Czy pobyt w szpitalu jest konieczny? Czy można uniknąć brania leków zmniejszających krzepliwość?


Porad kardiologicznych udziela
Joanna Rezler

– kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych II°, członek Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC).
Od ukończenia w 1988 roku Akademii Medycznej w Warszawie, pracownik Kliniki Kardiologii w Szpitalu Grochowskim.

Praktyka prywatna (EKG, ECHO, wizyty):
LECZNICA „LIFEMED”
Grodzisk Mazowiecki, ul. 1 Maja 15, tel.: 755 73 11Nowe leki, prawdopodobnie moczopędne, spowodowały tylko ustąpienie objawów niewydolności serca, ale nie zlikwidowały jej przyczyny. Migotanie przedsionków jest jedną z najczęstszych arytmii u osób starszych. Obecność choroby serca – w tym wypadku nadciśnienia – zwiększa ryzyko wystąpienia migotania.

W tej arytmii przedsionki serca nie kurczą się równomiernie, tylko chaotycznie drgają, co powoduję, że „wydajność” serca spada o około 30% (efekt: męczliwość i obrzęki). Ponadto, przepływ krwi w przedsionkach jest wtedy bardzo wolny (efekt: zwiększenie krzepliwości krwi i pojawienie się skrzeplin przy ścianach przedsionków).

Najlepszą metodą leczenia jest przywrócenie prawidłowego rytmu serca, zwanego rytmem zatokowym. Bezpiecznie można to zrobić tylko w szpitalu podając silne leki antyarytmiczne, lub stosując prąd elektryczny o odpowiednio dobranej energii (oczywiście w znieczuleniu ogólnym, trwającym ok. 5 minut).

Niestety, w przypadku migotania przedsionków trwającego kilka tygodni istnieje ryzyko, że w sercu już powstały przyścienne skrzepliny, które po umiarowieniu, gdy przedsionki znowu kurczą się mocno, mogą się urwać i płynąc z prądem krwi spowodować udar niedokrwienny mózgu. Z tego powodu przed umiarowieniem przyjmuje się przynajmniej przez 3 tygodnie leki obniżające krzepliwość (początkowo zastrzyki podskórne, potem doustnie).

W przypadku Pani Mamy występują aż 3 czynniki zwiększające ryzyko udaru mózgu: nadciśnienie, wiek, objawy niewydolności serca (obrzęki). Korzyści wynikające ze stosowania leków „ rozrzedzających krew” u takich chorych (czyli zapobieganie udarom mózgu) są większe niż potencjalne powikłania (głównie krwawienia). U opisywanej pacjentki jest też wskazane kontynuowanie leczenia przeciwkrzepliwego po powrocie prawidłowego rytmu serca, gdyż istnieje wysokie ryzyko nawrotu arytmii.

Czynniki zwiększające ryzyko nawrotu, to w jej przypadku: płeć żeńska, wiek powyżej 55 lat, nadciśnienie. W ocenie czynników ryzyka należy też uwzględnić wielkość lewego przedsionka (będzie oceniona w badaniu echokardiograficznym przed umiarowieniem). Im większy przedsionek tym trudniej przywrócić prawidłowy rytm serca i tym większe ryzyko nawrotu migotania.

Kontrolowane prawidłowo leczenie „rozrzedzające krew” jest bezpieczne. Monitorowanie leczenia polega na ocenie „stopnia rozrzedzenia krwi”. Parametr oceniany w pobieranej krwi nazywa się INR i u pacjentów z migotaniem przedsionków powinien wynosić pomiędzy 2 a 3 ( u osób zdrowych, bez leków 0,8-1,2).

Joanna Rezler, kardiolog
ekspert OBIEKTYW.info
Email
Obiektyw.info zaprasza:
W najbliższym czasie:

Amatorskie Mistrzostwa Powiatu Grodziskiego w Kolarstwie Szosowym dla kobiet i mężczyzn.

Zawody dofinansowane przez zarząd Starostwa Grodziskiego.

03.09.2014.

15.00-16.00.

 

Przyjmowanie zgłoszeń do wyścigu punktowego

 

 

16.30.

Odprawa techniczna

 

Po południu

17.00

Wyścig punktowy – eliminacje

 

 

19.00

Wyścig punktowy – finał

04.09.2014.

Do południa

11-13

Przyjmowanie zgłoszeń

 

 

14.00

Odprawa techniczna

04.09.2014.

Po południu

16.00

Sprint drużynowy – eliminacje

 

 

17.30.

OTWARCIE MISTRZOSTW POLSKI

 

 

18.00.

Wyścig drużynowy – finał

 

 

 

Sprint drużynowy – finał

 

 

 

Scratch – finał

 

 

 

Dekoracje

05.09.2014.

Do południa

10.00.

200 m start lotny – eliminacje sprintu do 8

 

 

 

Sprint  ćwierćfinał

 

 

 

OMNIUM – I - Scratch  

 

 

 

Sprint półfinał I BIEG

 

 

 

Sprint półfinał II BIEG

05.09.2014.

Po południu

15.00.

OMNIUM – II - 4000 m – finał

 

 

 

OMNIUM – II - 3000 m – finał

 

 

 

Sprint 5-8

 

 

 

Sprint finały

 

 

 

OMNIUM – III- Wyścig eliminacyjny

 

 

 

OMNIUM – III- Wyścig eliminacyjny

 

 

 

Dekoracje

06.09.2014.

Do południa

9.00.

OMNIUM – IV 1000 m – finał

 

 

 

OMNIUM – IV 500 m – finał

 

 

 

Keirin

 

 

 

Keirin – repasaże

 

 

 

OMNIUM – V runda z lotnego

 

 

 

OMNIUM – V runda z lotnego

 

 

 

Keirin –  półfinał

 

 

 

OMNIUM – VI -  Wyścig punktowy

 

 

 

OMNIUM – VI - Wyścig punktowy

 

 

 

Keirin –  finał

 

 

15.00.

Dekoracja: Zakończenie Mistrzostw

Każdego roku organizowany jest bieg charytatywny, pod nazwą Danfoss Run. W biegu biorą udział pracownicy Danfoss wraz z rodzinami. Każdy kilometr pokonany przez uczestnika to dodatkowe 70 PLN na koncie funduszu charytatywnego. Celem biegu jest niesienie pomocy dzieciom z lokalnych społeczności. Wybraliśmy ich jako beneficjentów naszej działalności charytatywnej i dlatego dedykujemy im wsparcie w obszarach: zdrowia, edukacji i sportu. W tym roku mamy rekordową frekwencję – w biegu weźmie udział łącznie 435 osób (265 w Grodzisku i 170 w naszej drugiej placówce, w Tuchomiu). Swój udział w biegu zapowiedziała także drużyna lokalnych władz Grodziska.

Tegoroczny bieg odbędzie się 6 września o godzinie 09:30 na terenie firmy DANFOSS w Grodzisku Mazowieckim.

15-lecie Powiatowej Straży Pożarnej   

Miejsce: Plac przed Centrum Kultury

Polub nas na Facebook!