Mapy i plany

Migotanie przedsionków

Email
Moja mama ma 75 lat i nadciśnienie. Od kilku tygodni zaczęły puchnąć jej nogi, pojawiła się "męczliwość" i szybkie bicie serca. Lekarz rodzinny stwierdził migotanie przedsionków i skierował mamę do szpitala, ale nie poszła, bo bardzo boi się zabiegu zwanego kardiowersją i leków „rozrzedzających krew”. Poza tym, po zmianie leków czuje się lepiej; oddała dużo moczu i obrzęki i zmęczenie ustąpiły, tylko serce nadal bije nierówno. Czy pobyt w szpitalu jest konieczny? Czy można uniknąć brania leków zmniejszających krzepliwość?


Porad kardiologicznych udziela
Joanna Rezler

– kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych II°, członek Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC).
Od ukończenia w 1988 roku Akademii Medycznej w Warszawie, pracownik Kliniki Kardiologii w Szpitalu Grochowskim.

Praktyka prywatna (EKG, ECHO, wizyty):
LECZNICA „LIFEMED”
Grodzisk Mazowiecki, ul. 1 Maja 15, tel.: 755 73 11Nowe leki, prawdopodobnie moczopędne, spowodowały tylko ustąpienie objawów niewydolności serca, ale nie zlikwidowały jej przyczyny. Migotanie przedsionków jest jedną z najczęstszych arytmii u osób starszych. Obecność choroby serca – w tym wypadku nadciśnienia – zwiększa ryzyko wystąpienia migotania.

W tej arytmii przedsionki serca nie kurczą się równomiernie, tylko chaotycznie drgają, co powoduję, że „wydajność” serca spada o około 30% (efekt: męczliwość i obrzęki). Ponadto, przepływ krwi w przedsionkach jest wtedy bardzo wolny (efekt: zwiększenie krzepliwości krwi i pojawienie się skrzeplin przy ścianach przedsionków).

Najlepszą metodą leczenia jest przywrócenie prawidłowego rytmu serca, zwanego rytmem zatokowym. Bezpiecznie można to zrobić tylko w szpitalu podając silne leki antyarytmiczne, lub stosując prąd elektryczny o odpowiednio dobranej energii (oczywiście w znieczuleniu ogólnym, trwającym ok. 5 minut).

Niestety, w przypadku migotania przedsionków trwającego kilka tygodni istnieje ryzyko, że w sercu już powstały przyścienne skrzepliny, które po umiarowieniu, gdy przedsionki znowu kurczą się mocno, mogą się urwać i płynąc z prądem krwi spowodować udar niedokrwienny mózgu. Z tego powodu przed umiarowieniem przyjmuje się przynajmniej przez 3 tygodnie leki obniżające krzepliwość (początkowo zastrzyki podskórne, potem doustnie).

W przypadku Pani Mamy występują aż 3 czynniki zwiększające ryzyko udaru mózgu: nadciśnienie, wiek, objawy niewydolności serca (obrzęki). Korzyści wynikające ze stosowania leków „ rozrzedzających krew” u takich chorych (czyli zapobieganie udarom mózgu) są większe niż potencjalne powikłania (głównie krwawienia). U opisywanej pacjentki jest też wskazane kontynuowanie leczenia przeciwkrzepliwego po powrocie prawidłowego rytmu serca, gdyż istnieje wysokie ryzyko nawrotu arytmii.

Czynniki zwiększające ryzyko nawrotu, to w jej przypadku: płeć żeńska, wiek powyżej 55 lat, nadciśnienie. W ocenie czynników ryzyka należy też uwzględnić wielkość lewego przedsionka (będzie oceniona w badaniu echokardiograficznym przed umiarowieniem). Im większy przedsionek tym trudniej przywrócić prawidłowy rytm serca i tym większe ryzyko nawrotu migotania.

Kontrolowane prawidłowo leczenie „rozrzedzające krew” jest bezpieczne. Monitorowanie leczenia polega na ocenie „stopnia rozrzedzenia krwi”. Parametr oceniany w pobieranej krwi nazywa się INR i u pacjentów z migotaniem przedsionków powinien wynosić pomiędzy 2 a 3 ( u osób zdrowych, bez leków 0,8-1,2).

Joanna Rezler, kardiolog
ekspert OBIEKTYW.info
Email
Obiektyw.info zaprasza:
W najbliższym czasie:

Jesienny cykl spotkań popularyzatorskich wokół osoby i twórczości Chełmońskiego "Poza ramą"

Wieczór rozrywki "Na proszonym u Józefa"

wieczór rozrywki w 165. rocznicę urodzin Józefa Chełmońskiego. Spotkajmy się na urodzinowym przyjęciu u Józefa, aby spędzić czas w gronie jego przyjaciół, przy muzyce i kawałku szarlotki. Posluchajmy gawędy o życiu człowieka, który już za życia nazywany był najwybitniejszym malarzem polskim, pozostając przy tym postacią ekscentryczną, przedziwną i wymykającą się wszelkim określeniom.

piątek 7 listopada godz. 18.00

Miejsce: Willa Radogoszcz

Serdecznie zapraszamy 11.11.2014 o godz.14.00 do Parafii Miłosierdzia Bożego przy ul. Orzeszkowej 10 w Grodzisku Mazowieckim na koncert z okazji Święta Niepodległości w wykonaniu

Henryk WOJNAROWSKI dyrektor chóru, dyrygent

Ewa WILCZYŃSKA fortepian

Podczas koncertu usłyszymy:

Mazurek Dąbrowskiego
Wojciech SOWIŃSKI (oprac. Jan Maklakiewicz ) – Święta Miłości
Wacław z SZAMOTUŁ – Ego sum pastor bonus
Józef ŚWIDER – Czego chcesz od nas Panie
Henryk Mikołaj GÓRECKI – Totus Tuus
Mikołaj ZIELEŃSKI – Magnificat
Giuseppe VERDI – Va, pensiero z opery Nabucco;
Noi siamo zingarelle. Di Madride z opery La traviata;
Vedi! Le fosche notturne spoglie z opery Trubadur
Stanisław MONIUSZKO – Mazur z opery Straszny dwór

Zapraszamy w poniedziałek 17.11.2014 o godz. 19.30 do sali widowiskowej na spektakl „I LOVE YOU”


„I LOVE YOU” – dla zakochanych!pliki/ckg/grafika/Artykuly/2014/lipiec/ILY_Rafal_KrólikowskiElżbieta_RomanowskaMagdalena_Smalara_fot_s.jpg
„I LOVE YOU” – dla singli i dla małżeństw!
„I LOVE YOU” – dla par i dla samotnych! Dla tych, którzy marzą o wielkiej miłości, dla poszukujących swojej drugiej połówki, dla tych, którzy już ją znaleźli. Dla wszystkich, którzy kiedykolwiek powiedzieli „KOCHAM CIĘ” - „I LOVE YOU”!


„I love you” to przebojowy spektakl muzyczny o miłości i wszystkich jej odcieniach. Zabawny, przenikliwy, wzruszający.W szeregu zabawnych scenek i przebojowych piosenek spektakl opowiada o miłosnych wzlotach i bolesnych upadkach, o uniesieniach, porażkach i mozolnych poszukiwaniach idealnego partnera oraz o tym, co się dzieje, kiedy wreszcie uda się znaleźć kogoś na stałe. Kto nie przeżył nieudanej randki, która z każda minutą przeradza się w koszmar i ciągnie jak zużyta balonówka? Dlaczego chłopak, który wydawał się interesujący przynudza od godziny o meandrach swojej totalnie beznadziejnej pracy? 
A po ślubie? Czemu bezproblemowa dziewczyna czepia się każdego drobiazgu, a niegdyś szarmancki chłopak leży w rozlazłych dresach na kanapie i tępo gapi się w telewizor? Kiedyś chwalił się znajomością literatury, a teraz pasjonuje się jedynie kanałem sportowym. 
No i teściowie! - Nawet ci na pozór wyluzowani potrafią wykończyć swoimi złotymi radami, o które nikt ich nie prosił. 
Dlaczego, chociaż spodziewamy się najgorszego, na oślep pakujemy się w małżeństwo? Co nas pcha do bycia w związku pomimo sygnałów ostrzegawczych? Jak wiele jesteśmy w stanie zrobić, by usłyszeć te słowa: „Kocham Cię”? Jak trudno znaleźć kogoś, komu sami moglibyśmy je powiedzieć? Jakże zabawne są nasze manewry miłosne kiedy spojrzymy na nie z dystansu. A najlepiej zobaczyć je na scenie. Najlepiej po prostu zobaczyć „I LOVE YOU”.

Na scenie zobaczymy: Rafała Królikowskiego, Rafała Ostrowskiego, Magdalenę Smalarę, Ewę Konstancję Bułhak

Bilety w cenie: rzędy od I do X - 85 zł

rzędy pozsostałe 70 zł

Kino Centrum Kultury

Światowy dzień Misia Pluszowego       

Misiowe zabawy animacyjne , warsztaty plastyczne i misiowy tort

Miejsce: Foyer kina w Centrum Kultury

Polub nas na Facebook!