Mapy i plany

Migotanie przedsionków

Email
Moja mama ma 75 lat i nadciśnienie. Od kilku tygodni zaczęły puchnąć jej nogi, pojawiła się "męczliwość" i szybkie bicie serca. Lekarz rodzinny stwierdził migotanie przedsionków i skierował mamę do szpitala, ale nie poszła, bo bardzo boi się zabiegu zwanego kardiowersją i leków „rozrzedzających krew”. Poza tym, po zmianie leków czuje się lepiej; oddała dużo moczu i obrzęki i zmęczenie ustąpiły, tylko serce nadal bije nierówno. Czy pobyt w szpitalu jest konieczny? Czy można uniknąć brania leków zmniejszających krzepliwość?


Porad kardiologicznych udziela
Joanna Rezler

– kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych II°, członek Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC).
Od ukończenia w 1988 roku Akademii Medycznej w Warszawie, pracownik Kliniki Kardiologii w Szpitalu Grochowskim.

Praktyka prywatna (EKG, ECHO, wizyty):
LECZNICA „LIFEMED”
Grodzisk Mazowiecki, ul. 1 Maja 15, tel.: 755 73 11Nowe leki, prawdopodobnie moczopędne, spowodowały tylko ustąpienie objawów niewydolności serca, ale nie zlikwidowały jej przyczyny. Migotanie przedsionków jest jedną z najczęstszych arytmii u osób starszych. Obecność choroby serca – w tym wypadku nadciśnienia – zwiększa ryzyko wystąpienia migotania.

W tej arytmii przedsionki serca nie kurczą się równomiernie, tylko chaotycznie drgają, co powoduję, że „wydajność” serca spada o około 30% (efekt: męczliwość i obrzęki). Ponadto, przepływ krwi w przedsionkach jest wtedy bardzo wolny (efekt: zwiększenie krzepliwości krwi i pojawienie się skrzeplin przy ścianach przedsionków).

Najlepszą metodą leczenia jest przywrócenie prawidłowego rytmu serca, zwanego rytmem zatokowym. Bezpiecznie można to zrobić tylko w szpitalu podając silne leki antyarytmiczne, lub stosując prąd elektryczny o odpowiednio dobranej energii (oczywiście w znieczuleniu ogólnym, trwającym ok. 5 minut).

Niestety, w przypadku migotania przedsionków trwającego kilka tygodni istnieje ryzyko, że w sercu już powstały przyścienne skrzepliny, które po umiarowieniu, gdy przedsionki znowu kurczą się mocno, mogą się urwać i płynąc z prądem krwi spowodować udar niedokrwienny mózgu. Z tego powodu przed umiarowieniem przyjmuje się przynajmniej przez 3 tygodnie leki obniżające krzepliwość (początkowo zastrzyki podskórne, potem doustnie).

W przypadku Pani Mamy występują aż 3 czynniki zwiększające ryzyko udaru mózgu: nadciśnienie, wiek, objawy niewydolności serca (obrzęki). Korzyści wynikające ze stosowania leków „ rozrzedzających krew” u takich chorych (czyli zapobieganie udarom mózgu) są większe niż potencjalne powikłania (głównie krwawienia). U opisywanej pacjentki jest też wskazane kontynuowanie leczenia przeciwkrzepliwego po powrocie prawidłowego rytmu serca, gdyż istnieje wysokie ryzyko nawrotu arytmii.

Czynniki zwiększające ryzyko nawrotu, to w jej przypadku: płeć żeńska, wiek powyżej 55 lat, nadciśnienie. W ocenie czynników ryzyka należy też uwzględnić wielkość lewego przedsionka (będzie oceniona w badaniu echokardiograficznym przed umiarowieniem). Im większy przedsionek tym trudniej przywrócić prawidłowy rytm serca i tym większe ryzyko nawrotu migotania.

Kontrolowane prawidłowo leczenie „rozrzedzające krew” jest bezpieczne. Monitorowanie leczenia polega na ocenie „stopnia rozrzedzenia krwi”. Parametr oceniany w pobieranej krwi nazywa się INR i u pacjentów z migotaniem przedsionków powinien wynosić pomiędzy 2 a 3 ( u osób zdrowych, bez leków 0,8-1,2).

Joanna Rezler, kardiolog
ekspert OBIEKTYW.info
Email
Obiektyw.info zaprasza:
W najbliższym czasie:

Inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbędzie się 2 października 2014 roku o godzinie 17:00 w auli Technikum Samochodowego ul. Kilińskiego 8a.

Zapisy na nowy rok akademicki odbywają się w Centrum Kultury (pokój nr 12) we wtorki i piątki 10:00-12:00 do końca września.

W ramach 8 Festiwalu POP-KREACJE 2014 w wielu miastach Polski i Europy odbywają się różne warsztaty, konsultacje, wykłady, pokazy i inne zajęcia promujące metodę psychologii procesu. W Grodzisku Maz. będą odbywały się konsultacje coachingowe i psychoterapeutyczne , skierowane do wszystkich, którzy zastanawiają się nad podjęciem terapii, bądź coachingu. Spotkania są indywidualne, trwają 35 min i jak wszystkie festiwalowe zajęcia – są bezpłatne.
Psychoterapia daje ogromne szanse na zrozumienie tego, co dzieje się w naszym życiu; problemów osobistych, zawodowych czy relacyjnych. A zrozumienie daje nam możliwość decydowania, podejmowania świadomych wyborów.Psychoterapia jest narzędziem pomagającym rozwiązywać nasze życiowe dylematy jak i wspierającym nas na ścieżce rozwoju osobistego.


Coaching pozwala rozwijać nasz potencjał. Często nie wiemy, dlaczego tak trudno nam zrealizować wymarzony cel, albo nie wiemy, jak się do tego zabrać, albo trudno nam uwierzyć, że jesteśmy w stanie osiągnąć więcej niż to, co już mamy. Coaching metodą psychologii procesu daje ogromne szanse poznania naszych możliwości i pokazuje , jak je wykorzystać, żeby osiągnąć sukces.

Prowadząca: 

Hanna Dunowska – psychoterapeutka, trenerka coachingu, członkini Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapetów i Trenerów Psychologii Procesu. Od wielu lat prowadzi psychoterapię indywidualną, par i rodzin, warsztaty terapeutyczne i rozwojowe. Prowadzi Ośrodek Rozwoju i Psychoterapii PRZEMIANY, współpracuje z Fundacją Centrum Praw Kobiet.
Z wykształcenia Jest również aktorką, swoje umiejętności aktorskie wykorzystuje w prowadzonej przez nią terapii
Zapisy: hanna@przemiany.com.pl tel. 508 265 252

3 października (piątek) godz. 20.00 zapraszamy na koncert Dariusza Malejonka i jego zespołu Maleo Reggae Rockers.

Miejsce: sala widowiskowa CKiIO, ul.Świerkowa 1, bilety 20/15 zł

 

Wykonawcy:

Darek Malejonek – Maleo – gitara, vocal
Tomasz Wójcik – Sivy – gitara, vocal
Andrzej Roemer – Kazek – bas
Kacper Rynek – perkusja
Adaś Mościcki – instrumenty perkusyjne
Artur Tomasz Mackiewicz – instrumenty klawiszowe
Józek Zatwarnicki – puzon
Tomek Mazur – trąbka

Spotkanie inauguracyjne Uniwersytetu Dziecięcego odbędzie się 4 października 2014 roku o godzinie 11:00 w auli Technikum Samochodowego ul. Kilińskiego 8a.

Zapisy na nowy rok akademicki odbywają się w Centrum Kultury (pokój nr 12) w środy i czwartki w godzinach 17:00-19:00.

Zakończenie sezonu rowerowego.

Zbiórka godzina 12.00 ul. Chełmońskiego/Wyczółkowskiego.

Dystans do przejechania 20 km - przewodnik Tadeusz Murzyn.

Polub nas na Facebook!