Mapy i plany

Migotanie przedsionków

Email
Moja mama ma 75 lat i nadciśnienie. Od kilku tygodni zaczęły puchnąć jej nogi, pojawiła się "męczliwość" i szybkie bicie serca. Lekarz rodzinny stwierdził migotanie przedsionków i skierował mamę do szpitala, ale nie poszła, bo bardzo boi się zabiegu zwanego kardiowersją i leków „rozrzedzających krew”. Poza tym, po zmianie leków czuje się lepiej; oddała dużo moczu i obrzęki i zmęczenie ustąpiły, tylko serce nadal bije nierówno. Czy pobyt w szpitalu jest konieczny? Czy można uniknąć brania leków zmniejszających krzepliwość?


Porad kardiologicznych udziela
Joanna Rezler

– kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych II°, członek Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC).
Od ukończenia w 1988 roku Akademii Medycznej w Warszawie, pracownik Kliniki Kardiologii w Szpitalu Grochowskim.

Praktyka prywatna (EKG, ECHO, wizyty):
LECZNICA „LIFEMED”
Grodzisk Mazowiecki, ul. 1 Maja 15, tel.: 755 73 11Nowe leki, prawdopodobnie moczopędne, spowodowały tylko ustąpienie objawów niewydolności serca, ale nie zlikwidowały jej przyczyny. Migotanie przedsionków jest jedną z najczęstszych arytmii u osób starszych. Obecność choroby serca – w tym wypadku nadciśnienia – zwiększa ryzyko wystąpienia migotania.

W tej arytmii przedsionki serca nie kurczą się równomiernie, tylko chaotycznie drgają, co powoduję, że „wydajność” serca spada o około 30% (efekt: męczliwość i obrzęki). Ponadto, przepływ krwi w przedsionkach jest wtedy bardzo wolny (efekt: zwiększenie krzepliwości krwi i pojawienie się skrzeplin przy ścianach przedsionków).

Najlepszą metodą leczenia jest przywrócenie prawidłowego rytmu serca, zwanego rytmem zatokowym. Bezpiecznie można to zrobić tylko w szpitalu podając silne leki antyarytmiczne, lub stosując prąd elektryczny o odpowiednio dobranej energii (oczywiście w znieczuleniu ogólnym, trwającym ok. 5 minut).

Niestety, w przypadku migotania przedsionków trwającego kilka tygodni istnieje ryzyko, że w sercu już powstały przyścienne skrzepliny, które po umiarowieniu, gdy przedsionki znowu kurczą się mocno, mogą się urwać i płynąc z prądem krwi spowodować udar niedokrwienny mózgu. Z tego powodu przed umiarowieniem przyjmuje się przynajmniej przez 3 tygodnie leki obniżające krzepliwość (początkowo zastrzyki podskórne, potem doustnie).

W przypadku Pani Mamy występują aż 3 czynniki zwiększające ryzyko udaru mózgu: nadciśnienie, wiek, objawy niewydolności serca (obrzęki). Korzyści wynikające ze stosowania leków „ rozrzedzających krew” u takich chorych (czyli zapobieganie udarom mózgu) są większe niż potencjalne powikłania (głównie krwawienia). U opisywanej pacjentki jest też wskazane kontynuowanie leczenia przeciwkrzepliwego po powrocie prawidłowego rytmu serca, gdyż istnieje wysokie ryzyko nawrotu arytmii.

Czynniki zwiększające ryzyko nawrotu, to w jej przypadku: płeć żeńska, wiek powyżej 55 lat, nadciśnienie. W ocenie czynników ryzyka należy też uwzględnić wielkość lewego przedsionka (będzie oceniona w badaniu echokardiograficznym przed umiarowieniem). Im większy przedsionek tym trudniej przywrócić prawidłowy rytm serca i tym większe ryzyko nawrotu migotania.

Kontrolowane prawidłowo leczenie „rozrzedzające krew” jest bezpieczne. Monitorowanie leczenia polega na ocenie „stopnia rozrzedzenia krwi”. Parametr oceniany w pobieranej krwi nazywa się INR i u pacjentów z migotaniem przedsionków powinien wynosić pomiędzy 2 a 3 ( u osób zdrowych, bez leków 0,8-1,2).

Joanna Rezler, kardiolog
ekspert OBIEKTYW.info
Email
Obiektyw.info zaprasza:
W najbliższym czasie:

25 kwietnia (piątek), godz. 20.00 - II Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji - pierwszy pokaz konkursowy: kategoria "Szkolna I"

KONKURS JEST SKIEROWANY DO WIDZÓW 18+
MIejsce: Kino Projekt ul. Świerkowa 1

Organizatorami II Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA w Podkowie Leśnej są:

ANIMATION ACROSS BORDERS i Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich

Wstęp wolny!

XVII Milanowska Mila

Terenowe wyścigi kolarskie na Turczynku

Zapraszamy na inauguracyjne spotkanie w ramach nowego hip-hopowego cyklu - BFREENÓW!

Pierwszy hip-hopowy dzień to dwa wydarzenia, dwie osobistości w jednym. Na początek RUFIN MC zabierze Was w niesamowitą podróż po świecie zajawki totalnej, a po tej przejażdżce Skajsdelimit poprowadzi freestylowo-tekściarski warsztat dla chętnych by rozwijać raperską pasję w praktyce. Dla najlepszych możliwość zagrania supportów przed takimi gwiazdami jak Proceente, Kuba Knap lub Guova.

Przyjdź a dowiesz się więcej!
Brwinów, ul. Wilsona 2
/100 metrów od stacji PKP Brwinów/

Wchodzisz za darmo.
Powiedz kolegom, że prawdziwy HH wrócił na rejon!
Dozo.

Zapisy na warsztaty: skajsdelimit@wp.pl

26 kwietnia (sobota) godz. 18.00, 27 kwietnia (niedziela) godz. 17.00 - Inny świat” – film biograficzny o Danucie Szaflarskiej w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej z muzyką Włodka Pawlika

Kino Projekt ul. Świerkowa 1

Wstęp wolny!

Dorota Kędzierzawska współpracuje z Danutą Szaflarską nie po raz pierwszy i dla doświadczonego kinomana duet tych dwu pań stanowi niezaprzeczalną gwarancję doskonałego kina.

Przypomnijmy takie filmy jak „Diabły diabły”, „Nic” czy „Pora umierać”, gdzie podobnie jak w „Innym świecie” Szaflarska niemal nie schodzi z ekranu.

Inny świat” to obraz utrzymany w monochromatycznej tonacji dzięki doskonałym zdjęciom Artura Reinharta, który trwa dokładnie tyle minut ile lat ma jego bohaterka – czyli 97.

Tym razem Danuta Szaflarska opowie o swoim życiu i o świecie, który ją ukształtował – jej narrację urozmaicą kadry z największych kreacji aktorki z takich filmów jak: „Zakazane piosenki”, „Skarb”, „Pożegnanie z Marią” i „Pora umierać”.

Serdecznie zapraszamy 26.04.2014 o godz.19.00 (po Mszy św. o godz.18.00) do kościoła Św. Anny na Koncert pt. "Niech Zstąpi Duch Twój" poświęcony Papieżowi z okazji kanonizacji, która będzie miała miejsce 27.04.2014r..


Koncert ten ma na celu przypomnienie Rodakom, jak ważną rolę odegrał i nadal odgrywa w życiu każdego człowieka Papież Polak, ponieważ dnia następnego.27.04.2014r.,nasz Papież zostanie ogłoszony Świętym.
Między utworami będą przytaczane słowa Jana Pawła II.

W koncercie udział wezmą:
Anna Pioterczak
 – sopranistka, kształcąca się wokalnie w Szwajcarii, laureatka wielu prestiżowych konkursów,
Aleksander Kamedulski
– baryton, student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, podopieczny międzynarodowej fundacji SIAA w Księstwie Liechtenstein,
Patrycja Baczewska
 – organistka, mgr muzykologii.

Wstęp wolny !!!

Zapraszamy Was serdecznie do wzięcie udziału w II Biegu STO-nogi Milanówek.

Data – 27.04.2014 niedziela
Start godzina 10.00
Dystans 10 km (2x5km)
Zapisy już od środy 15.01.2014
UWAGA! Limit zawodników 370 osób!
Opłata startowa 35 pln dorośli, młodzież 25 pln
Oczywiście jest oddzielna kategoria – Mieszkańcy Milanówka
Organizatorzy: Społeczne Towarzystwo Oświatowe w Milanówku, Społeczne Liceum Ogólnokształcące Nr 5 STO w Milanówku i Milanowskie Centrum Kultury

Więcej informacji: www.sto-nogi.pl

Polub nas na Facebook!