Mapy i plany

Migotanie przedsionków

Email
Moja mama ma 75 lat i nadciśnienie. Od kilku tygodni zaczęły puchnąć jej nogi, pojawiła się "męczliwość" i szybkie bicie serca. Lekarz rodzinny stwierdził migotanie przedsionków i skierował mamę do szpitala, ale nie poszła, bo bardzo boi się zabiegu zwanego kardiowersją i leków „rozrzedzających krew”. Poza tym, po zmianie leków czuje się lepiej; oddała dużo moczu i obrzęki i zmęczenie ustąpiły, tylko serce nadal bije nierówno. Czy pobyt w szpitalu jest konieczny? Czy można uniknąć brania leków zmniejszających krzepliwość?


Porad kardiologicznych udziela
Joanna Rezler

– kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych II°, członek Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK) i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC).
Od ukończenia w 1988 roku Akademii Medycznej w Warszawie, pracownik Kliniki Kardiologii w Szpitalu Grochowskim.

Praktyka prywatna (EKG, ECHO, wizyty):
LECZNICA „LIFEMED”
Grodzisk Mazowiecki, ul. 1 Maja 15, tel.: 755 73 11Nowe leki, prawdopodobnie moczopędne, spowodowały tylko ustąpienie objawów niewydolności serca, ale nie zlikwidowały jej przyczyny. Migotanie przedsionków jest jedną z najczęstszych arytmii u osób starszych. Obecność choroby serca – w tym wypadku nadciśnienia – zwiększa ryzyko wystąpienia migotania.

W tej arytmii przedsionki serca nie kurczą się równomiernie, tylko chaotycznie drgają, co powoduję, że „wydajność” serca spada o około 30% (efekt: męczliwość i obrzęki). Ponadto, przepływ krwi w przedsionkach jest wtedy bardzo wolny (efekt: zwiększenie krzepliwości krwi i pojawienie się skrzeplin przy ścianach przedsionków).

Najlepszą metodą leczenia jest przywrócenie prawidłowego rytmu serca, zwanego rytmem zatokowym. Bezpiecznie można to zrobić tylko w szpitalu podając silne leki antyarytmiczne, lub stosując prąd elektryczny o odpowiednio dobranej energii (oczywiście w znieczuleniu ogólnym, trwającym ok. 5 minut).

Niestety, w przypadku migotania przedsionków trwającego kilka tygodni istnieje ryzyko, że w sercu już powstały przyścienne skrzepliny, które po umiarowieniu, gdy przedsionki znowu kurczą się mocno, mogą się urwać i płynąc z prądem krwi spowodować udar niedokrwienny mózgu. Z tego powodu przed umiarowieniem przyjmuje się przynajmniej przez 3 tygodnie leki obniżające krzepliwość (początkowo zastrzyki podskórne, potem doustnie).

W przypadku Pani Mamy występują aż 3 czynniki zwiększające ryzyko udaru mózgu: nadciśnienie, wiek, objawy niewydolności serca (obrzęki). Korzyści wynikające ze stosowania leków „ rozrzedzających krew” u takich chorych (czyli zapobieganie udarom mózgu) są większe niż potencjalne powikłania (głównie krwawienia). U opisywanej pacjentki jest też wskazane kontynuowanie leczenia przeciwkrzepliwego po powrocie prawidłowego rytmu serca, gdyż istnieje wysokie ryzyko nawrotu arytmii.

Czynniki zwiększające ryzyko nawrotu, to w jej przypadku: płeć żeńska, wiek powyżej 55 lat, nadciśnienie. W ocenie czynników ryzyka należy też uwzględnić wielkość lewego przedsionka (będzie oceniona w badaniu echokardiograficznym przed umiarowieniem). Im większy przedsionek tym trudniej przywrócić prawidłowy rytm serca i tym większe ryzyko nawrotu migotania.

Kontrolowane prawidłowo leczenie „rozrzedzające krew” jest bezpieczne. Monitorowanie leczenia polega na ocenie „stopnia rozrzedzenia krwi”. Parametr oceniany w pobieranej krwi nazywa się INR i u pacjentów z migotaniem przedsionków powinien wynosić pomiędzy 2 a 3 ( u osób zdrowych, bez leków 0,8-1,2).

Joanna Rezler, kardiolog
ekspert OBIEKTYW.info
Email
Obiektyw.info zaprasza:
W najbliÂższym czasie:

Zapraszamy na kolejną garażówkę do Milanówka.
Spotykamy się w sobotę, 28 lutego, w godzinach 9-12, w Przedszkolu nr 1 przy ulicy Fiderkiewicza 43, vis-à-vis sklepu Biedronka.

Wprowadzone zostały zmiany dla sprzedających, zmiany są odpowiedzią na coraz większą liczbę osób biorących udział w imprezie i podyktowane troską o komfort i bezpieczeństwo. Oto najważniejsze z nich:

Wystawcy zobowiązani są do wcześniejszego zgłaszania się mailowo na adres milanowska.wyprzedaz.garazowa@gmail.com (zalecane), bądź poprzez wysłanie wiadomości SMS pod numer 513 756 023 (potwierdzeniem rejestracji jest otrzymanie numeru stanowiska od Organizatora). Osoby niezarejestrowane nie będą mogły wystawić swoich stoisk.Przygotowanych jest 50 miejsc. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Osoby, które nie "dostaną" się w danym miesiącu, będą posiadały pierwszeństwo udziału w miesiącu kolejnym.
Osoby niepełnoletnie mogą sprzedawać wyłącznie pod opieką pełnoletniego opiekuna.
Zmianie ulegają godziny! Zapraszamy od 9 do 12. Wystawców zapraszamy już od 8.30.
Zlikwidowana została opłata za wystawienie stanowiska.

O 11:00 zapraszamy na spotkanie z karate i pokaz UKS Karate Grodzisk Mazowiecki.
Na facebook'u znajdują się wszelkie najświeższe informacje dotyczące naszej garażówki.


Pozdrawiamy i zapraszamy,
Milanowski Klub Mam

Szanowni Państwo
zapraszamy na

koncert klasyczny
z cyklu "Młodzi klasycznie 2.0"


Natalia Czekała - fortepian
Michał Bruliński - prowadzenie

1 marca,
godzina 17:00,
Teatr Letni MCK
ul. Kościelna 3, Milanówek


Wstęp wolny
Zapraszamy

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na
II KONCERT KREATYWKI
dla najmłodszych

Wszystkie dzieci (0-5 lat) wraz z rodzicami zapraszamy na wydarzenie muzyczne
1 marca (niedziela),
godzina 12.15,
Teatr Letni MCK,
ul. Kościelna 3, Milanówek

Orkiestra Gedeon Richter zagra wspaniałe utwory muzyczne na żywo skierowane szczególnie do Najmłodszych Słuchaczy. A towarzyszyć temu będą wierszyki i zabawy z programu Kreatywki - wszystko w przyjaznej dzieciom, wyłożonej wykładziną i poduszkami sali. Zapraszamy do wspólnej zabawy. Chcąc wesprzeć Fundację "Godne Życie" w dniu Koncertu organizujemy zbiórkę elektroodpadów oraz nakrętek od butelek. Kontenery będą wystawione przed MCK 1 marca w godzinach 10:30 - 15:00. "Przynosząc zużyty sprzęt elektroniczny lub nakrętki plastikowe pomagasz wybudować ośrodek dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych ruchowo".

Oczekujemy na Wasze przybycie z radością!
Wstęp wolny.

Zapraszamy!

Polub nas na Facebook!